st gabinet dentystyczny, pozwolą nam utrzymać białe i zdrowe zęby na wiele lat. Dentysta, czyli stomatolog najpierw sprawdza podczas wizyty stan naszych zębów, a później decyduje o tym, co należy zrobić - wstawić lub wymienić plombę, wyczyścić kamień nazębny, czy nawet być może usunąć zęba, który krzywo rośnie i jego leczenie nie jest możliwe. Tym jednak zajmuje się chirurg szczękowy i jeśli nasz stomatolog prowadzący nie ma takiej specjalizacji, na pewno będzie mógł nam polecić dobrego specjalistę w dziedzinie chirurgii dentystycznej. Wspomniane już regularne kontrole uzębienia pomogą nam w tym, aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się w naszej jamie ustnej i reagować, aby zapobiegać o wiele bardziej skomplikowanym zabiegom. Niestety niektórzy idą do lekarza wtedy, kiedy ząb boli tak, że nie można normalnie funkcjonować. To niestety znak, że należało zadbać o to wcześniej, bo dziura w zębie jest tak duża, że wymaga leczenia kanałowego, albo nawet usunięcia zęba. Dlatego właśnie regularne kontrole są tak ważne, żeby nie musieć doprowadzać się do rozwiązań ostatecznych.
Stomatolog od czasu do czasu sam
Gdy lęk przed dentystą zaczyna się wyraźnie nasilać, z czasem nasz dentysta zaczyna nas coraz rzadziej widywać, aż ostatecznie całkowicie przestajemy go odwiedzać. Myślimy, że jakoś to będziemy. Mamy nadzieję, że codzienne szczotkowanie zębów i języka wystarczy do tego, by nie nabawić się poważniejszych problemów. A tak oczywiście nie jest. Nie da się w stu procentach dbać na własną rękę o swoje zęby czy jamę ustną. Stomatolog od czasu do czasu sam musi sprawdzić stan naszego zdrowia, kontrolując to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Jeżeli przestaniemy go odwiedzać, ryzykujemy nabawieniem się poważnej próchnicy, wynikającej z nadmiernego nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Nieleczona próchnica atakuje miazgi zęba - niszczy je, co nieraz doprowadza do martwicy samego zęba, którego w takim przypadku można już wyłącznie usunąć. Kiepski stan jamy ustnej przekłada się również na wygląd naszych zębów. A gdy ten nie jest dobry, tracimy swoją pewność siebie, bo nie możemy się już swobodnie i naturalnie uśmiechać - już sam ten fakt powinien nas skłonić do tego, by gabinet dentystyczny odwiedzać przynajmniej raz na pół roku.
Cierpi na nią olbrzymia ilość osób
Chyba nie ma na świecie osoby, która chodziłaby do dentysty z przyjemnością. Wszyscy robią to z obowiązku. Wiedzą, że muszą dbać o swoje zęby i wiedzą, że w tym pomoże im wyłącznie dobry gabinet dentystyczny. Dlaczego jednak to właśnie te wizyty medyczne należą do najbardziej nieprzyjemnych? Dlaczego nikt nie reaguje paniką na wiadomość o szczepieniu, podczas gdy na widok tych wszystkich narzędzi, które trzyma w dłoni dentysta, wiele osób dostaje ataku paniki? Skąd bierze się ten lęk i czy można go jakoś przełamać?
Zazwyczaj z wizytami stomatologicznymi wiążą się nieprzyjemne wspomnienia. To właśnie ze względu na nie każdy stara się unikać jak ognia kolejnych spotkań z dentystą. Strach jest jednak zwykle nieuzasadniony i irracjonalny. Narasta do olbrzymich rozmiarów wyłącznie w głowie, podczas gdy w rzeczywistości zwykle okazuje się później, że nie było czego się bać. Nadmierny stres, który towarzyszy niektórym zarówno przed, jak i w trakcie podobnych wizyt, w psychologii nazywany jest dentofobią. Cierpi na nią olbrzymia ilość osób. Warto by było więc ją pokonać, aby później już bez żadnych oporów przechodzić przez zabiegi, które przeprowadza stomatolog. Złe doświadczenia z przeszłości można przecież zastąpić tymi dobrymi.
Stomatolog nie może pozostawić żadnych śladów
Idealny gabinet dentystyczny powinien być placówką przyjazną wszystkim pacjentom. Co prawda nigdy nie poczujesz się w nim tak komfortowo jak we własnym domu, ale mimo wszystko nie musisz godzić się na uciążliwy stres, który jeszcze do niedawna towarzyszył ci zawsze podczas spotkań z dentystą. Jeżeli natomiast gabinet stomatologiczny ma zostać odwiedzony po raz pierwszy w życiu przez twoje dziecko, koniecznie sprawdź, czy oferuje on wizyty adaptacyjne dedykowane najmłodszym pacjentom.
O profesjonalizmie gabinetu stomatologicznego w dużej mierze świadczy zarówno to, jaki dentysta w nim pracuje, jak i... czystość placówki. Zwróć więc uwagę na to, czy miejsce, do którego trafiłeś, jest miejscem w stu procentach sterylnym. Jego czystość nie powinna pozostawiać wiele do życzenia i ta zasada tyczy się tak naprawdę każdego miejsca gabinetu. Nawet recepcja musi wyglądać schludnie i estetycznie, podobnie zresztą jak poczekalnia czy łazienka należąca do gabinetu. Po przekroczeniu progu samego gabinetu zabiegowego powinieneś natomiast poczuć się tak, jak gdyby nikt wcześniej w nim nie był. Stomatolog nie może pozostawić żadnych śladów po poprzednim pacjencie.